Informační stránky­ skupiny Pražské provincie Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů)


Stanoviště č. 9 PDF Tisk Email

Kostel sv. Klementa Marie Hofbauera a klášter redemptoristů

svklement_stanoviste09Kostel sv. Klementa Hofbauera zapadá tak přirozeně mezi okolní vesnické domky, že jej nejeden člověk mine bez povšimnutí. Kdo se však na chvilku zastaví, zjistí, že je pozoruhodný a zároveň prostý jako Hofbauer sám.

„Vita brevis, ars longa“ (Život je krátký, umění dlouhé).

Na místě kostela stál původně dům rodiny Hofbauerů. V roce 1908 koupila dům vídeňská provincie redemptoristů. Následujícího roku zde zřídily sestry sv. Hedviky klášter se sirotčincem a domácí ošetřovnou. Když se v r. 1929 sestry přestěhovaly, převzala objekt pražská provincie redemptoristů, aby zde založila svůj nový klášter (oficiálně byl zřízen 20. ledna 1934).

V r. 1932 byl dům kvůli špatnému stavu zbourán. Rodná světnička sv. Klementa Hofbauera však zůstala zachována. Dne 9. dubna 1933 zde byl položen základní kámen stavby nového kostela, který měl být zasvěcen zdejšímu slavnému rodákovi. Plány zhotovil proslulý vídeňský architekt Prof. Clemens Holzmaister. Za půl roku byly stavební práce hotové a dne 8. října 1933 byl kostel sv. Klementa Hofbauera posvěcen brněnským biskupem Dr. Josefem Kupkou. Slavnosti se tehdy zúčastnilo asi 15 000 lidí.

Události druhé světové války, odsun německého obyvatelstva a následná totalita ale všechno změnily. V r. 1950 byly navíc všechny kláštery v ČR násilně zavřeny a činnost řeholníků zakázána. Zdejší klášter sloužil léta jako jesle pro malé děti.

V r. 1990, po změně režimu, byl kostel s klášterem vrácen pražské provincii redemptoristů. Celý objekt měl sloužit hlavně k formování nových kandidátů, kteří by chtěli následovat příkladu sv. Klementa. Avšak tzv. noviciát tu proběhl jen v letech 1994 – 1996. Od r. 2007 zde sídlí misijní skupina redemptoristů (www.lidovemisie.cz).

U příležitosti jubilea 100 let svatořečení Klementa Hofbauera byla v kostele instalována stálá expozice (šest panelů 70 × 100 cm) o životě světce. K zapůjčení slouží identická putovní výstava.

 

Za podpory

Banner
Banner
Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Czech Chinese (Simplified) English French German Italian Polish Russian Spanish

Výběr z fotogalerie

P1010011-30
PC260090
kmh0135
PoutTasovice19.9.09409