Informační stránky­ skupiny Pražské provincie Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů)


Stanoviště č. 2 PDF Tisk Email

Poznáte sv. Klementa?

svklement_stanoviste02Atributem, tedy poznávacím znamením, sv. Klementa M. Hofbauera bývá řeholní oděv redemptoristů (černý hábit s výrazným bílým kolárkem kolem krku), postava modlícího se kněze, růženec, kněžská štola, palmová ratolest, kostel v pozadí, otevřená Bible a v poslední době i pekařské náčiní či chléb. Někdy bývá zobrazován i s Pannou Marií a malým Ježíšem.

„Honores mutant mores“ – „Pocty mění mravy“

Toto starobylé a moudré přísloví platí samozřejmě i dnes. Žijeme ve světě plném dojmů, obrázků a podnětů, které na nás působí a ovlivňují kulturu našeho života, ať chceme nebo ne. Co hlásá např. socha vojáka se samopalem uprostřed náměstí? A o čem vypovídá socha mladého člověka, který peče a roznáší po městě chléb?

Nová plastika sv. Klementa Hofbauera je z hořického pískovce. Znázorňuje zdejšího rodáka jako mladého, pracovitého člověka s dobrým srdcem. Vznikla na základě svědectví z let 1767-1770: „Jan Hofbauer vstoupil ve svých šestnácti letech (31. března 1767) do učení u Františka Dobeše, pekařského mistra ve Znojmě. Byl pracovitý, dobře zvládal svou práci a zakrátko byl přijat za člena mistrovy rodiny. Oblíbil si jej i mistrův pětiletý syn. Když Jan každé ráno roznášel v nůši po městě čerstvé pečivo, brával si k tomu chlapce na rameno. Měl rád děti, byl fyzicky zdatný, dobrosrdečný, lidé ve městě ho měli rádi a přezdívali mu Kryštof (podle legendy sv. Kryštof přenesl malého Ježíška přes rozvodněnou řeku).“

Originál sochy se nachází u čtvrtého stanoviště naší stezky, na historicky působivém místě vedle bývalého kláštera premonstrátů ve Znojmě Louce. Model v životní velikosti je z umělého kamene a zdobí areál farního kostela v Tasovicích, kde byl Jan Hofbauer pokřtěn. Autorem plastiky je pan Milan Kupkár, který v současné době žije a pracuje ve světcově rodišti v Tasovicích.

 

Za podpory

Banner
Banner
Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Czech Chinese (Simplified) English French German Italian Polish Russian Spanish

Výběr z fotogalerie

7-17
DSC_1377-1
evSem17
ZarosiceLovcice2011008