Informační stránky­ skupiny Pražské provincie Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů)


Setkání spolupracovníků v Tasovicích 29.-31.8.2008 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jiri-Sindelar   
Pondělí, 01 Září 2008 09:45
setknspolupracovnk29.-31.8.2008_002.jpg

Je konec prázdnin a všem nám začínají nějaké povinnosti. Také misionáři opouští svůj klášter a vydávají se opět do světa. Během svého působení ve farnostech se však málokdy obejdeme bez pomoci a spolupráce s laiky. Proto konáme pravidelná setkání našich spolupracovníků a stále zveme nové lidi ke spolupráci. Jak se nám to daří?

 




Na dojmy z posledního formačně-rekreačního setkání spolupracovníků jsem se ptáme Johanky Chládkové:



Johanko, přijela jsi z daleka? Kdo vlastně jsi? Představ se nám krátce, prosím.


Je mi 30 let, bydlim v obci Svatoborice-Mistrin. Po ukonceni studia na stredni ekonomicke skole jsem se pokousela dostat na psychologii, kdyz mi to nevyslo, odcestovala jsem do zahranici. V soucasne dobe pracuji jako maserka. Pochazim z neverici rodiny, pred 5 lety jsem uverila BOZI lasce a nechala se pokrtit. Od te doby stale hledam sve zivotni poslani a povolani.

Víme, že jsi procestovala velký kus světa. Kde jsi byla a co ti to dalo?


Kdyz me nevzali na vysokou, chtela jsem trosku poznat svet a tak jsem odjela do Spanelska na takovy dlouhy rocni cundr. Nasledovala cesta do Izraele, tady jsem uz pomalu zacinala hledat Boha. Pak me prilakal Novy Zeland, Fiji, chvilku jsem byla i v Nemecku a Anglii. Na cestach jsem potkala a poznala spoustu zajimavych lidi, jejich osudy, cloveka se dotkla krasa prirody, ale take prichazely tezke okakmziky a clovek si tak nejak upravoval sve zivotni hodnoty a touzil po necem opravdovem a trvalem. Tak zacala ma pout na ceste k Bohu, ktera trva dodnes


Svěřila ses, že bys ráda působila ve světě jako misionářka, myslíš to vážně? Máš nějakou konkrétní představu?

Po me konverzi jsem zatouzila v srdci se oddat zcela Bohu. Citila jsem touhu odjet nekam na misie, citila jsem se pritahovana Jizni Amerikou. Mou touhu jsem dosud neuskutecnila a tak si rikam, ze spoluprace na lidovych misiich muze byt takovym malym , nicmene dulezitym kruckem. Moje konkretni predstava ma jmeno PERU, chtela jsem zde zit a slouzit chudym.


Volný víkend jsi mohla strávit i jiným způsobem, proč jsi se rozhodla přijet k nám do kláštera?


Ano, na tento vikend jsem uz mela sve plany, ale presto jsem v srdci tusila, ze bych mela jet do klastera. Tak jsem chvilku bojovala, vymyslela si ruzne duvody a nakonec prijela a nelituju. Ted zpetne vnimam, ze me tu Buh chtel, mohla jsem se ztisit a dat prostor BOHU.


Jak setkání spolupracovníků probíhalo, splnilo tvoje očekávání?


Na setkani jsme nakonec prijeli 3 spolupracovnici. Zacinalo se v patek msi svatou, po ktere nasledovalo kratke povidani a predstveni. Sobotni rano jsem zacali modlitbou a slavenim mse svate. Behem dopoledne jsme si povidali o osobnich moznostech pomoci pri misiich, co muze kdo nabidnout, pripadne zkusenosti. Meli jsem ukol si vypracovat takovou pripravu , jak bysme mohli spolupracovat, vybrala jsem si setkani s mladezi. Odpoledne jsme absolvovali krasnou prochazku a vecer jsme se koukli na film o misiich. Setkani bylo pro me velmi pekne a taky zabavne. Mohla jsem poznat rodiste sv. Klementa, setkat se s novymi lidmi, blize poznat otce misionare a hlavne se setkat s Bohem.


Myslíš, že se má spolupráce redemptoristů s laiky rozvíjet? Co mohou laici nabídnout a co naopak získat?


Urcite ano. V dnesni dobe je dulezita spoluprace laiku v cirkvi a cirkve s laiky. Vsichni mame urcite dary, ktere bychom mely nabidnout, muze to byt dar naslouchat, ktery muzeme nabidnout pri praci se seniory, nekdo to umi s detmi, jiny zase dostal od Pana Boha krasny hlas, dulezita jsou take osobni svedectvi, ktera muzou mnohe lidi oslovit. Myslim si, ze kazdy kdo dava, ziskava mnohem vic. Buh nam dal vsechno, je krasne, kdyz i my muzeme nejak pomoci.

Jak často by se měli spolupracovníci s misionáři setkávat a jaká má být podle tebe náplň takových setkání?

Setkani by mela probihat 3-4 krat rocne . Naplni by mela byt duchovni formace laiku, sdileni a modlitba. Dulezite je setkani pred jednotlivymi misiemi, rozdeleni ukolu..Nepostradatelna je modlitba za misie a misionare behem roku, uz jen to je ucast na lidovych misiich.


Další setkání spolupracovníků je naplánováno na konec roku 29.12.-1.1., uděláš si na něj opět čas?


Rada bych, ale v tomto terminu se chystam k sestrickam karmelitkam do klastera, takze bude opet velke rozhodovani. Vsechny priznivce a nadsence bych vsak chtela povzbudit, aby si nasli chvilku a prijeli, stoji to za to.

Za odpovědi i za dosavadní spolupráci a modlitby děkuje P. Jiří.

Aktualizováno Čtvrtek, 06 Listopad 2008 20:57
 
Czech Chinese (Simplified) English French German Italian Polish Russian Spanish

Výběr z fotogalerie

P9011905
PoutTasovice19.9.09502
P1010132-3
RajecJestrebiMis2011-001064
poutPekariTasovice2011-70
P1010045-27