Informační stránky­ skupiny Pražské provincie Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů)


Setkání našich spolupracovníků 20.-22.6.2008 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jiri-Sindelar   
Čtvrtek, 26 Červen 2008 11:50
misiesuchdolbrodek2.-20.9.2006_033.jpgSpolupracovat s misionáři na duchovní obnově farností je možno různými způsoby: Např. modlitbou doma, v rodině či ve farnosti. Můžete se také účastnit misií spolu s námi jako naši příležitostní spolupracovníci. Nebo se přidat k nám na určitou dobu jako tzv. "volontéři"Úsměv.Na dojmy z posledního formačně-rekreačního setkání spolupracovníků jsem se zeptal Petra Kaňovského (na úvodní fotografii v pravo).

Petře, přijel jsi na setkání našich spolupracovníků, představ se nám krátce, prosím.

Je mi 31 let a jsem z Brna. Vystudoval jsem přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor odborná matematika. Poté jsem několik let působil v ekonomické oblasti, mimo jiné i v kauze bývalých harvardských fondů, ve kterých jsem více než dva roky byl předsedou dozorčí rady. Po misiích u nás v Brně (2005) jsem zkusil spolupracovat s redemptoristy a od září 2006 jsem rok studoval na teologické fakultě Trnavské univerzity. Po přerušení studia se věnuji výuce matematiky na ekonomicko-správní fakultě Mendelovy univerzity v Brně a dále pracuji na vývoji automatických systémů pro obchodování s akciemi v USA. Kromě toho jsem se podílel i na vzniku stránek www.lidovemisie.cz .


Máme krásný víkend, určitě jsi ho mohl strávit i jiným způsobem, proč sis vybral zrovna toto setkání.

Možností, jak tento víkend strávit, jsem měl skutečně více. Pro setkání jsem se rozhodl proto, že jsem vnímal, že je Boží vůle, abych se ho zúčastnil. Cítil jsem, že mi může pomoci v hledání další životní cesty, pomůže mi odpovědět na některé otázky a v neposlední řadě mi umožní se setkat s P.Jiřím a P.Tomášem. Při setkání jsem se chtěl také domluvit na možnostech další spolupráce na misiích.


Jak setkání probíhalo, splnilo tvoje očekávání?

Setkání začalo v pátek večer mší svatou. Po večeři jsme pak s P.Jiřím a P.Tomášem věnovali asi dvě hodiny rozhovoru o zkušenostech z misií a poté se dodívali na fotbalový zápas mezi Chorvatskem a Tureckem
Úsměv. V sobotu dopoledne jsme jeli do Božejova u Pelhřimova na děkovnou mši k 60. výročí kněžského svěcení redemptoristy P. Zemana. Mše byla velmi pěkná, zúčastnilo se jí 16 kněží, včetně pana biskupa Posáda a provinciála redemptoristů P. Přibyla. Po obědě byl čas k rekreaci. Poté jsem si na základě doporučené literatury připravoval materiál ohledně vedení setkání mládeže. Po večeři jsme výsledky mé přípravy společně probrali a zhodnotili. V neděli jsme se zúčastnili mše sv. v nedaleké obci Krhovice a poté se věnovali rekreaci a odpovědím na položené otázky.Setkání bylo pro mě přínosné také tím, že přineslo potřebný čas pro ztišení i modlitbu. Také výlet do Božejova na oslavu kněžských „šedesátin“ byl podnětný. Škoda jen, že se setkání nezúčastnilo více spolupracovníků … snad to příště bude lepšíÚsměv.


Petře, ty už jsi byl s námi několikrát na misiích jako laický spolupracovník, jaké jsi měl úkoly?

Na misiích jsem vystupoval v rámci katechezí pro muže a pro mládež, navštěvoval jsem nemocné a vedl školu modlitby, která probíhala ráno a večer, vždy půl hodiny před mší svatou.


Myslíš, že má spolupráce misionářů s laiky pokračovat? Je to podle tebe potřebné a aktuální?

Spolupráce misionářů s laiky je dle mého názoru vhodná a potřebná jak pro věřící lidi ve farnostech, tak pro samotné misionáře i laiky. Časové možnosti misionářů jsou omezené, takže bez spolupráce s laiky by bylo obtížnější splnit všechny úkoly, které jsou potřebné k duchovnímu užitku lidových misií.


Jak často by se měli spolupracovníci s misionáři setkávat a jaká má být podle tebe náplň takových setkání?

Myslím, že setkání spolupracovníků by mělo vést k duchovní formaci laiků a k hledání efektivnějších možností vedení lidových misií. Setkání by mělo probíhat podle potřeby, minimálně 2-3x ročně.

Další setkání spolupracovníků je naplánováno na konec prázdnin na 29.-31. srpna., uděláš si na něj opět čas?
Pokud nebudu mít jiné naléhavé úkoly, rád přijeduÚsměv.

Za odpovědi i za dosavadní spolupráci na misiích děkuje P. Jiří.

P.S.: Uvítáme pomoc dalších "Božích nadšenců" pro duchovní obnovy našich farností. Více o spolupráci na misiích najdete na:

http://www.lidovemisie.cz/CMS/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=32

Aktualizováno Středa, 05 Listopad 2008 16:45
 
Czech Chinese (Simplified) English French German Italian Polish Russian Spanish

Výběr z fotogalerie

P2180007
P1010062-16
misieVMto26.4.-4.5.2008 028
P1010041-22
P1010020-24