Informační stránky­ skupiny Pražské provincie Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů)


Nedakonice, Kostelany 28.-29.12.2013: Duchovní obnova s Matkou Ustavičné Pomoci PDF Tisk Email
Sobota, 25 Leden 2014 10:24
PMMUPNa samém konci roku se podařilo uskutečnit kratší duchovní obnovu spojenou s posvěcením věrné kopie obrazu P. Marie Matky Ustavičné Pomoci ve dvou farnostech, kde již proběhly lidové misie i obnova misií. Jako redemptoristé máme tento obraz ve zvláštní úctě, protože jeho originál nám v r. 1866 svěřil do opatrování sám papež Pius IX. Velkou úctu k Matce Ustavičné pomoci chová i zdejší duchovní správce, P. Josef Rýznar. Na jeho přání jsme ve farnostech, které spravuje, zavedli i tzv. Ustavičnou novému k Panně Marii Matce Ustavičné pomoci. Kéž Matka Boží chrání a ustavičně pomáhá všem, kdo na tuto pravidelnou pobožnost vytrvale přichází se svými prosbami a poděkováními. 

Kratší duchovních obnovy, instalaci a posvěcení obrazu Matky Ustavičné Pomoci, včetně zavedení pobožnosti Ustavičné novény můžeme nabídnout i ostatním farnostem. V případě zájmu nás kontaktujte.

P. Jiří Šindelář, CSsR
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript    


Původ a dějiny obrazu

Je mnoho posvátných obrazů naší nebeské Matky, ale jistě žádný z nich není ve světě tak známý a oblíbený jako obraz Matky Ustavičné Pomoci. Je to vlastně ikona – tak nazývá východní církev své milostné obrazy. Tento obraz byl namalován pravděpodobně ve 13. století na ostrově Kréta, kde byl nábožně uctíván až do konce 15. století. Potom se za neznámých okolností dostal do Říma, do řádu augustiniánů. Zde byl uctíván od roku 1499 až do roku 1798, v dnes už neexistujícím klášterním kostele sv. Matouše. Kostel byl zničen v napoleonských bouřích. Členové kláštera milosrdný obraz zachránili, ale vícekrát se stěhovali a postupně vymřeli a tak obraz upadl v zapomenutí.
Matka Ustavičné Pomoci však nedopustila, aby její památka dočista zanikla. Díky prozřetelné shodě okolností obraz roku 1866 papež Pius IX. odevzdal do opatrování redemptoristům, kteří se několik let předtím usadili v Římě. V kostele sv. Alfonsa, který stojí částečně na místě původního kostela sv. Matouše, je originál obrazu umístěn dodnes. Dostali jej do opatrování misionáři, synové sv. Alfonsa, který sám velmi uctíval Matku Boží a jenž své kněze zavázal, aby úctu k Panně Marii šířili po celém světě. Obrazy Matky Ustavičné Pomoci a s nimi i úcta k Matce Boží se skutečně rychle rozšířily. Podle obrazu vzniklo 10 000 věrných kopií a miliony malých i větších tištěných obrázků.
Kolem obrazu Matky Ustavičné Pomoci se rozvinuly rozličné formy mariánských pobožností. Zvláště si je třeba připomenout ustavičnou novénu, která se ze Saint Louis v USA rozšířila do mnoha zemí světa. V Manile (Filipíny) se jí účastní každou středu asi 120 000 věřících, v Singapuru každou sobotu kolem 20 000 lidí. Mnoho lidí, zejména mladých, prostřednictvím těchto devítitýdenních pobožností nachází víru.
V souvislosti s rozvojem úcty k Matce Ustavičné Pomoci vzniklo mnoho náboženských sdružení, 28 řeholních společenství a rozličných apoštolských institucí.
V naší vlasti zaváděli úctu k Matce Ustavičné Pomoci otcové redemptoristé, zejména prostřednictvím lidových misií. Přestože byla činnost řádu na čtyřicet let násilně přerušena, úcta k Matce Ustavičné Pomoci nezanikla. Její obraz je v mnohých domech. V mnoha kostelech je vidět před tímto obrazem modlící se lid. Mimořádné úctě se těší obraz u věřících východního obřadu, kde také požehnaně působili a znovu působí otcové redemptoristé.
 

Komentáře

0 Mashamup 2017-12-12 20:57 #4

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Citovat
0 Marie 2014-04-25 12:33 #3

Otče Jiří k dnešním jmeninám přeji hodně zdraví, ochranu Panny Marie Ustavičné Pomoci a dary Ducha Svatého. U nás v Nedakonicích se každý týden ve středu modlíme Novénu při které si vždy vzpomenu ,, na Vás,,. Taky se společně modlíme Korunku k Božímu Milosrdenství. Náš duchovní otec Josef Rýznar měl 7.dubna 35 let, tak jsme mu v kostele přáli. No a musím se přiznat, že my s mužem máme právě zítra 44 let výročí snatku, ale můj muž je ,,vážně nemocný,, má jít na operaci. Ví - Jen -Pán- jak to dopadne. Zdravím Vás i s otcem Tomášem a přejeme Vám oběma Požehnané dny. S Pánem Bohem Marie

Citovat
0 Anna 2014-02-03 20:42 #2

Milí otcové, děkuji za zaslané informace. Alespoň duchovně jsem s vámi na vašich cestách. Denně vám vyprošuji Boží ochranu a síllu. Přeji hodně zdraví. Anna S.

Citovat
0 Marie 2014-01-25 10:28 #1

Chvála Kristu. Otče Jiří děkujeme za posvěcení obrazu Panny Marie Ustavičné Pomoci v naší obci. Taky za milá a povzbudivá slova při mši Svaté na svátek Svaté Rodiny. V novém roce přejeme Vám i otci Tomášovi hodně zdraví, Boží Pomoci, ochranu Panny Marie při Vaší službě a na cestách Duchovní obnovy. Bohu Díky...

Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód Obnovit

Czech Chinese (Simplified) English French German Italian Polish Russian Spanish

Výběr z fotogalerie

strechaV 72
P1010088-11
PlzenBorySlovanyObnovaMisii17.-22.10.110122
strechaV 54
obnovaMisiJin2.-7.9.2008 002
P1010050-11