Informační stránky­ skupiny Pražské provincie Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů)


Letovice 4.-12.12.2010: Lidové misie se dotkly farníků i misionářů PDF Tisk Email
Pondělí, 13 Prosinec 2010 17:56

letoviceMisieUprostřed adventní doby se misijní skupina redemptoristů vydala na druhý konec brněnské diecéze – do Letovic. Lidové misie se zde rodily dlouho a v bolestech, ale stály za to. Během devíti dnů jsme povyrostli ve víře, naději a lásce...

 

O lidové misie ve farnosti požádal ještě minulý duchovní správce, P. Pavel Kopecký, ale k realizaci došlo až za jeho nástupce, P. Jana Bezděka. Duchovní program probíhal v Letovicích jak ve farním kostele, tak i v chrámu milosrdných bratří, který spravuje P. Stanislav Fiala OH.

Na každou misijní práci si nyní musí misijní skupina redemptoristů shánět zástup do vlastních farností, které má tč. na starost. Misie v Letovicích se tak uskutečnily i díky spolupráci s P. Piotrem Nowickým CSsR, který nás zastoupil v Tasovicích a okolí. Svůj podíl na přípravě i průběhu misií měl i zdejší výpomocný duchovní P. Alois Sedlák, kaplan z nedalekých Boskovic P. Petr Košulič a zdejší šikovný bohoslovec Martin Hönig.

Samotné misie v Letovicích nezačaly vůbec jednoduše - tuhý mráz, sněžení, obleva, náledí ... pořád do kola. Místní věřící však byli na misie dobře připraveni a účastnili se duchovního programu bez ohledu na nepříznivé počasí, jak jen to šlo. P. Jan dbal o zdraví misionářů a proti možnému nachlazení jim naordinoval i svoji „primiční“ slivovici.

Z počátku naše úsilí poněkud podkopávaly pomluvy např.: „pro mne to nejsou žádní misionáři, protože odmítají svátost smíření“ (během misií se zpovídá až po řádné přípravě od středy do soboty, ale v případě potřeby i jindy). Bývá to reakce zlého ducha, který samozřejmě nechce dobro pro věřící a tak se snaží skrze některé osoby vnášet nepokoj do našich řad. Situaci jsme ale brali s nadhledem a pokračovali v programu duchovní obnovy farnosti.

Sám jsem během misií nezaznamenal žádná „zázračná“ obrácení nebo zpovědi po desítkách let, ke kterým občas dochází. Spíše jsem pozoroval oživení nebo probuzení ve víře těch, kteří si na svoje křesťanství tak nějak zvykli nebo jej praktikovali pouze jako tradici či povinnost.

Krásné setkání jsme prožili během návštěvy biskupského gymnázia, kde jsme dostali prostor oslovit všechny studenty. Rovněž návštěvy v domácnostech, v LDN či osobní setkání přinesla svoje ovoce.

Velkým bohatstvím a nadějí do budoucna jsou zdejší rodiny a mládež. Někteří mladí lidé mají zájem strávit poslední dny v roce 2010 v našem klášteře v Tasovicích u Znojma. Budeme se těšit!

 

       Malá statistika

Letovice

Počet obyvatel celkem

6914

Nedělní bohoslužby

ca 400

Ranní program misií

45-75

Večerní program misií

90-130

Katecheze pro ženy

74

Katecheze pro muže

57

První setkání pro mládež

26

Druhé setkání pro mládež

28

Děti 6.-9. tř.

17

Děti 3.-5. tř.

24

Svátost smíření

120

Svátost pomazání nemocných

64

Obnova manželských slibů

21 párů

Návštěvy nemocných

3

Setkání na biskupském gymnáziu

75

Koncert Evy Henychové

110

Promítání filmu

30

 

Tasovice, 13.12.2010

P. Waściński & P. Šindelář

 

P. S.: Zprávu je třeba chápat jako osobní svědectví misionářů, ne jako celkové hodnocení farnosti.

 

Fotogalerie:

http://www.lidovemisie.cz/cs/fotogalerie/category/102

Malá fotogalerie s komentáři (farnost Letovice):
http://www.farnost.katolik.cz/letovice/galery/101207misieMK/ 

A jak prožívali lidové misie samotní účastníci? Budeme rádi, když svůj komentář vložíte na konec článku nebo jej zašlete e-mailem na: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript   

 

Ohlédnutí za misiemi v Letovicích

 

Ve dnech 4. - 12. prosince 2010 proběhly v naší farnosti LIDOVÉ MISIE, které vedli redemptoristé z Tasovic, P. Jiří Šindelář a P. Tomasz Waściński. O co šlo? Ani já jsem zpočátku moc nevěděla, co je náplní a smyslem misií. S trochou nadsázky se dá říci, že jsem měla představu, že misionáři jsou kněží-dobrodruzi, kteří se vydají mezi lidožrouty a přesvědčují je, aby se dali pokřtít. Lidožrouti se buď dají pokřtít a stanou se křesťany, nebo se nedají pokřtít a misionáře snědí. Takže teď už vím, že to takhle v Letovicích nebylo. Myslím, že se během misijního týdne nekřtil žádný obrácený domorodec (jenom malinká Anička Bočková), a ani jsme žádného misionáře nesnědli. Tak k čemu to teda všechno bylo?
Smyslem lidových misií je to, aby lidé, kteří "chodí do kostela" znovu nalezli či obnovili lásku ke Kristu. Jak krásně řekl P. Tomasz Waściński, aby se z křesťanů "chodících" stali křesťané "věřící". My samozřejmě máme informace jak žít, jak se modlit, co dělat dobře a co nedělat, známe desatero, do kostela chodíme… Ale jedna věc je vědět a druhá je prožít a cítit. Někdy se pomalu stáváme, opět cituji "zbožnými teroristy", kteří ve jménu víry v Boha pomlouvají, kritizují nevěřící, ostatní věřící, svoje děti a nejraději bychom radili i Pánu Bohu, jak by to měl dělat lépe. Potom se nemůžeme divit, že naše víra některé lidi, mírně řečeno, nepřitahuje.
Během týdenního duchovně bohatého setkávání jsme si mohli uvědomit, kde je chyba v nás samotných a jak se my sami můžeme změnit. Nejdůležitější ze všeho je láska k Bohu. V ní je obsaženo všechno ostatní - láska k lidem, k zemi, k sobě samému i celému vesmíru. Pokud se aspoň plamínek této lásky podařil v našich srdcích zapálit, tak budou Letovice nejkrásnější místo na světě a okolí. Přeji všem, kdo jste tento dar během misií dostali, ať vám plamínek v srdci stále hoří a prozáří všechno kolem vás. Ivana Škrancová.

Aktualizováno Pátek, 11 Únor 2011 16:29
 

Komentáře

0 Míla 2011-02-15 11:15 #14

... jinak, kdyby jste se mě zeptali, jak se jako farnost máme s odstupem času, co už uběhl od misií, tak bych to asi shrnula podle sebe. Žádné velké převraty ani masy lidí na mši svaté nejsou, je to podobné jako dřív, ale spíš si vybavuji některé myšlenky a slova z Vašich promluv a kázání, když mám před sebou větší nejistotu, nebo to začnu to s něčím přehánět, nebo stojím před nějakými rozhodnutími. Docela dobře fungují i promluvy spojené s některými předměty (svíce), zamyšlení na tělo - odpuštění, vztahy mezi manžely - obnovení sv. manželství, to je velice důležité oprašovat, také to v hlavě naskakuje. Takže ještě jednou díky, no a zůstávejte s pomocí Boží neúnavnými dělníky na vinici Páně, do důchodu máte oba ještě daleko (doufám, že jsem Vás neurazila, musím si dopřát nějakou tu poznámku navíc). Míla.

Citovat
-1 Jiri-Sindelar 2011-02-09 11:00 #13

Dnes nám došla i jedna negativní reakce na lidové misie, kterou na přání autora nezveřejňuji, jen krátce odpovídám: Děkuji, četl jsem váš příspěvek. Ano, občas se setkáváme s negativní reakcí na naši misijní činnost (já nebo P. Tomáš). Jsem rád, že mi nastavujete zrcadlo, že si mohu přečíst o nedostatcích, které lidé v naší službě nachází. Hrozí nám totiž zalíbení v sobě samých, spokojenost se sebou samým, a to je špatné. Proto i negativní svědectví je pro mne cenné. I Kristus říká svým učedníkům: běda, budou-li vás všichni chválit.
Na druhé straně je velká škoda, že jsme si nemohli promluvit soukromě a vše podrobně probrat - z některých vašich řádků mám tak trochu dojem (mohu se mýlit), že jde také trochu o nedorozumění, což je škoda nebo že jsem se dotkl nějakého vašeho zranění, životního bolu apod.
Tuto sobotu jedu do Letovic a nabízím vám při té příležitosti osobní setkání, abych nahradil to, co vám možná dlužíme. Samozřejmě se můžeme setkat i kdykoli jindy v našem působišti v Tasovicích. Požehnané dny, J.Š.

Citovat
0 Jiri-Sindelar 2011-01-08 10:15 #12

Milý Honzo, tak to je slovo "do pranice"!:)) Samozřejmě, že mě tvoje slovo těší a budu na tebe pamatovat v modlitbě, aby tě Hospodin posiloval ve všem dobrém. Přeji ti požehnané dny v novém roce - aleluja a jde se dopředu!:) P. Jiří Š.

Citace Jenda:

Milý otče Jiří, přeji Vám i všem Redemptoristům požehnaný nový rok. Ať se vám splní každé přání. Samozřejmě, ať se vydaří misie, které chystáte na příští rok. Měli jsme půlnoční přesně o půlnoci a poní jsme si všchni tak navzájem přáli a bavili se co nového. Když přišla řada na mě, tak jsem s radostí řekl, že chci vstoupit k Redemptoristům. Nedokážete si představit jakou z toho mám radost, že vím co chci. Že jsem potkal pro mě tak ideální kongregaci. Jsem rád, že Vás znám a doufám, že se brzo uvidíme a snad shledáme v jednom klášteře. Tak všechny ode mě moc pozdravujte. Krásný nový rok. Honza

Citovat
+1 Jenda 2011-01-08 10:04 #11

Milý otče Jiří, přeji Vám i všem Redemptoristům požehnaný nový rok. Ať se vám splní každé přání. Samozřejmě, ať se vydaří misie, které chystáte na příští rok. Měli jsme půlnoční přesně o půlnoci a poní jsme si všchni tak navzájem přáli a bavili se co nového. Když přišla řada na mě, tak jsem s radostí řekl, že chci vstoupit k Redemptoristům. Nedokážete si představit jakou z toho mám radost, že vím co chci. Že jsem potkal pro mě tak ideální kongregaci. Jsem rád, že Vás znám a doufám, že se brzo uvidíme a snad shledáme v jednom klášteře. Tak všechny ode mě moc pozdravujte. Krásný nový rok. Honza

Citovat
+1 Vít 2010-12-26 22:23 #10

Stále na Vás doma vzpomínáme, přátelé misionáři, a vyprošujeme Vám hojné Boží požehnání do příštího roku. Ať Bůh dokončí dobré dílo, které v Letovicích skrze Vás započal! Už teď se těšíme na obnovu misií a také že si v květnu zajedeme uloupit něco do Rájce-Jestřebí, není to tak daleko...
Vít.

Citovat
+3 Gezy 2010-12-16 12:49 #9

Ave Maria!
Posílám mnoho díkůod všech návštěvníků Letovic. Bylo to moc krásné, když jsme měli možnost slyšet krásná slova otce Jiřího a otce Tomáše. Tyto vaše slova nás opravdu motivovala.
Doufám, že opět zavítáte do Letovic, nebo blízkého okolí.
Vy, naši milí otcové, zůstaňte stejní, jací jste.
Ať vám oběma Bůh žehná.
Honza

Citovat
+1 Emi 2010-12-15 18:41 #8

Chvála Kristu, posílám ještě dozvuky z Letovic Vám oběma. Je to tak, jak jste říkali. Po skončení misii člověk chodí tak trochu jako ve snách, mám pocit, že mi něco chybí. Není to ale prázdno, spíš bych chtěla zadržet ty dozvuky, to co mě oslovilo a co jsem cítila, že si chci uchovat. I lidé, se kterými se potkávám jsou jiní. Září z nich radost, usmívají se a hledí si do očí. Dávají najevo, jak byli obdarováni. Takže ještě jednou velké poděkování. Je pravda, že je to dílo Ducha svatého a Vy jste se nabídli do Jeho služeb. Akorát jsem si říkala, už si Vás Duch svatý tak připravil, že laťka je hodně vysoko, a kdybych byla laikem, asi bych měla pocit, že nemůžu stačit. (to mě tak napadlo, kdybych uvažovala, jako mladý člověk a chtěla vstoupit k Vám do řádu....možná, že oni tak neuvažují). Zažila jsem již hodně duchovních, i z exercicií, ale Vy jste oba hodně vyjímeční, na tom jsme se většinou shodli... Zůstávejte v Jeho lásce... Emi.

Citovat
+1 Veronika 2010-12-15 18:35 #7

Beza správička. Je mi líto že se těch misií nedočkal bývalý kněz z Letovic. Ale jsem ráda, že jste to zrealizovali i přes nepříznivost počasí. A splnili co jste bývalému farářovi slíbili. Doufám, že má slova pochopíte v dobrém. :) V.S.

Citovat
+1 R+M 2010-12-14 12:49 #6

Chvála Kristu, bratři, děkuji za vaše celoroční zprávy, které vždy rádi čteme a myslíme přitom na vás a vaši misijní práci...
Zdravíme vás oba, Vás P. Jiří, i bratra Tomáše, a vzpomínáme na vaše misie
v Lovčicích (Žarošice). R+M.

Citovat
+2 Míla 2010-12-14 10:59 #5

Odezva na misie v Letovicích. Lidi je to bombastický, nějakou představu jsem měla, ale rozhodně to předčilo mé očekávání. Docela lituji, že jsem si nevzala dovču, utekl mi první den večer a každodenní dopolední program. Někteří z farníků dokázali učinit kroky, ke kterým by se jinak neodhodlali. Člověk neví jestli má brečet nad tím, jak krásné chvíle dokážeme prožít společně, anebo se radovat z toho, jak velké věci s námi učinil Pán. Přeji všem farníkům a farnostem, pokud můžete vyprošujte si misie a misionáře, ale zároveň věnujte čas a modlitbu přípravě. Potom budete zírat. MP.

Citovat
+1 Kruntik 2010-12-14 10:55 #4

Ahoj přátelé z Tasovic, mám velkou radost z tak pěkných misií v Letovicích, je vidět že na přímluvu sv. Hofbauera vše funguje i když je to velice těžké. Ale toto za to vše určitě stojí!!!
Krásný a požehnaný advent vám oběma v Tasovicích u Hofbauerů, posilu Ducha Svatého vyprošují. Kruntíci.

Citovat
+2 Vít 2010-12-13 20:58 #3

Misie v Letovicích, déšť na vyprahlou zemi! Komu teď vysvětlím, že k Vánocům netoužím po ničem, ničem menším, než po Bohu narozeném z člověka? Buďte šťastni, misionáři, Váš poklad v nebi se nevyčíslitelně zvětšil!
Vít.

Citovat
+2 Jakub 2010-12-13 18:12 #2

Dobrý večer, chtěl bych poděkovat za misie, které dnes skončily u nás v letovické farnosti. Jak již bylo řečeno v sobotu večer, byly pro mnoho lidí obohacením, přinejmenším pro mě určitě...
Jakub.

Citovat
+3 Ha 2010-12-13 18:07 #1

Milý otče, ještě jednou vám chci poděkovat za krásné misie. Byly opravdu zajímavé a mnoho mi to dalo do života. Jsem rád, že jsem se jich mohl účastnit. Právě v Letovicích sem si uvědomil, jak jsou Redemptoristé krásný řád. Doufám, že se opět brzo uvidíme a po škole, dáli Pán Bůh, se sejdeme v klášteře.
Mějte se krásně. Honza

Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód Obnovit

Czech Chinese (Simplified) English French German Italian Polish Russian Spanish

Výběr z fotogalerie

PC140124
MoutniceTesany2013OBN126
Oprava kostela sv. Klementa.12072013 2
P1010042-26
poutPekariTasovice2011-19
P1010035-26