Informační stránky­ skupiny Pražské provincie Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů)


Letovice 4.-12.12.2010: Lidové misie se dotkly farníků i misionářů PDF Tisk Email
Pondělí, 13 Prosinec 2010 17:56

letoviceMisieUprostřed adventní doby se misijní skupina redemptoristů vydala na druhý konec brněnské diecéze – do Letovic. Lidové misie se zde rodily dlouho a v bolestech, ale stály za to. Během devíti dnů jsme povyrostli ve víře, naději a lásce...

 

O lidové misie ve farnosti požádal ještě minulý duchovní správce, P. Pavel Kopecký, ale k realizaci došlo až za jeho nástupce, P. Jana Bezděka. Duchovní program probíhal v Letovicích jak ve farním kostele, tak i v chrámu milosrdných bratří, který spravuje P. Stanislav Fiala OH.

Na každou misijní práci si nyní musí misijní skupina redemptoristů shánět zástup do vlastních farností, které má tč. na starost. Misie v Letovicích se tak uskutečnily i díky spolupráci s P. Piotrem Nowickým CSsR, který nás zastoupil v Tasovicích a okolí. Svůj podíl na přípravě i průběhu misií měl i zdejší výpomocný duchovní P. Alois Sedlák, kaplan z nedalekých Boskovic P. Petr Košulič a zdejší šikovný bohoslovec Martin Hönig.

Samotné misie v Letovicích nezačaly vůbec jednoduše - tuhý mráz, sněžení, obleva, náledí ... pořád do kola. Místní věřící však byli na misie dobře připraveni a účastnili se duchovního programu bez ohledu na nepříznivé počasí, jak jen to šlo. P. Jan dbal o zdraví misionářů a proti možnému nachlazení jim naordinoval i svoji „primiční“ slivovici.

Z počátku naše úsilí poněkud podkopávaly pomluvy např.: „pro mne to nejsou žádní misionáři, protože odmítají svátost smíření“ (během misií se zpovídá až po řádné přípravě od středy do soboty, ale v případě potřeby i jindy). Bývá to reakce zlého ducha, který samozřejmě nechce dobro pro věřící a tak se snaží skrze některé osoby vnášet nepokoj do našich řad. Situaci jsme ale brali s nadhledem a pokračovali v programu duchovní obnovy farnosti.

Sám jsem během misií nezaznamenal žádná „zázračná“ obrácení nebo zpovědi po desítkách let, ke kterým občas dochází. Spíše jsem pozoroval oživení nebo probuzení ve víře těch, kteří si na svoje křesťanství tak nějak zvykli nebo jej praktikovali pouze jako tradici či povinnost.

Krásné setkání jsme prožili během návštěvy biskupského gymnázia, kde jsme dostali prostor oslovit všechny studenty. Rovněž návštěvy v domácnostech, v LDN či osobní setkání přinesla svoje ovoce.

Velkým bohatstvím a nadějí do budoucna jsou zdejší rodiny a mládež. Někteří mladí lidé mají zájem strávit poslední dny v roce 2010 v našem klášteře v Tasovicích u Znojma. Budeme se těšit!

 

       Malá statistika

Letovice

Počet obyvatel celkem

6914

Nedělní bohoslužby

ca 400

Ranní program misií

45-75

Večerní program misií

90-130

Katecheze pro ženy

74

Katecheze pro muže

57

První setkání pro mládež

26

Druhé setkání pro mládež

28

Děti 6.-9. tř.

17

Děti 3.-5. tř.

24

Svátost smíření

120

Svátost pomazání nemocných

64

Obnova manželských slibů

21 párů

Návštěvy nemocných

3

Setkání na biskupském gymnáziu

75

Koncert Evy Henychové

110

Promítání filmu

30

 

Tasovice, 13.12.2010

P. Waściński & P. Šindelář

 

P. S.: Zprávu je třeba chápat jako osobní svědectví misionářů, ne jako celkové hodnocení farnosti.

 

Fotogalerie:

http://www.lidovemisie.cz/cs/fotogalerie/category/102

Malá fotogalerie s komentáři (farnost Letovice):
http://www.farnost.katolik.cz/letovice/galery/101207misieMK/ 

A jak prožívali lidové misie samotní účastníci? Budeme rádi, když svůj komentář vložíte na konec článku nebo jej zašlete e-mailem na: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript   

 

Ohlédnutí za misiemi v Letovicích

 

Ve dnech 4. - 12. prosince 2010 proběhly v naší farnosti LIDOVÉ MISIE, které vedli redemptoristé z Tasovic, P. Jiří Šindelář a P. Tomasz Waściński. O co šlo? Ani já jsem zpočátku moc nevěděla, co je náplní a smyslem misií. S trochou nadsázky se dá říci, že jsem měla představu, že misionáři jsou kněží-dobrodruzi, kteří se vydají mezi lidožrouty a přesvědčují je, aby se dali pokřtít. Lidožrouti se buď dají pokřtít a stanou se křesťany, nebo se nedají pokřtít a misionáře snědí. Takže teď už vím, že to takhle v Letovicích nebylo. Myslím, že se během misijního týdne nekřtil žádný obrácený domorodec (jenom malinká Anička Bočková), a ani jsme žádného misionáře nesnědli. Tak k čemu to teda všechno bylo?
Smyslem lidových misií je to, aby lidé, kteří "chodí do kostela" znovu nalezli či obnovili lásku ke Kristu. Jak krásně řekl P. Tomasz Waściński, aby se z křesťanů "chodících" stali křesťané "věřící". My samozřejmě máme informace jak žít, jak se modlit, co dělat dobře a co nedělat, známe desatero, do kostela chodíme… Ale jedna věc je vědět a druhá je prožít a cítit. Někdy se pomalu stáváme, opět cituji "zbožnými teroristy", kteří ve jménu víry v Boha pomlouvají, kritizují nevěřící, ostatní věřící, svoje děti a nejraději bychom radili i Pánu Bohu, jak by to měl dělat lépe. Potom se nemůžeme divit, že naše víra některé lidi, mírně řečeno, nepřitahuje.
Během týdenního duchovně bohatého setkávání jsme si mohli uvědomit, kde je chyba v nás samotných a jak se my sami můžeme změnit. Nejdůležitější ze všeho je láska k Bohu. V ní je obsaženo všechno ostatní - láska k lidem, k zemi, k sobě samému i celému vesmíru. Pokud se aspoň plamínek této lásky podařil v našich srdcích zapálit, tak budou Letovice nejkrásnější místo na světě a okolí. Přeji všem, kdo jste tento dar během misií dostali, ať vám plamínek v srdci stále hoří a prozáří všechno kolem vás. Ivana Škrancová.

Aktualizováno Pátek, 11 Únor 2011 16:29
 
Czech Chinese (Simplified) English French German Italian Polish Russian Spanish

Výběr z fotogalerie

P1010190
PlzenBorySlovanyObnovaMisii17.-22.10.110124
DobraticeVojkovice2009094
IMG_6725
misieBlovice 079
P1010122-8