Informační stránky­ skupiny Pražské provincie Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů)


Žarošice, Lovčice 30.5.- 7.6.2009: Lidové misie PDF Tisk Email
Pondělí, 08 Červen 2009 15:30

zarosiceDalší Bohem požehnané lidové misie na Slovácku. Tak bychom mohli označit devítidenní duchovní obnovu obou farností i naši spolupráci s místními duchovními správci P. Josefem Pohankou a P. Josefem Večeřou…

 

 

Po opravdu vydařených misiích míváme lidově řečeno „útlum“ – hlava nemyslí, je potřeba si uklidit v pokoji, vyprat prádlo, uvolnit tělo, v klidu se pomodlit a celkově trochu „vypnout“. A protože procházíme právě touto „uvolňovací“ fází předkládáme Vám zatím jen pár základních údajů o účasti na duchovní obnově obou farností.

 

      

Malá statistika

Žarošice

Lovčice

Počet obyvatel

1011

801

Nedělní bohoslužby

260-300

170-200

Ranní program misií

45-90

-

Večerní program misií

100-150

70-90

Katecheze pro ženy

100

81

Katecheze pro muže

47

25

Setkání pro děti 1.-5. tř.

12

16

Setkání pro děti 6.-9. tř.

10

3

První setkání pro mládež

21

6

Setkání pro mládež

36

-

Svátost smíření

118

75

Svátost pomazání nemocných

62

64

Obnova manželských slibů

25 párů

18 párů

Návštěvy nemocných

2

10

 

 

Tasovice, dne 8.6.2009, P. Waściński & P. Šindelář

 

 

Fotogalerie:

 

http://www.lidovemisie.cz/index.php/cs/fotogalerie/category/74

 

http://www.zarosice.estranky.cz/fotoalbum/farni-akce/lidove-misie-v-nasi-farnosti  

 

 

P.S. Zprávu je třeba chápat jako osobní svědectví misionářů, ne jako celkové hodnocení farnosti.

A jak jste prožívali duchovní obnovu Vy? Svůj komentář můžete vložit na konec článku nebo jej zaslat na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript   

 

 

 

Slovo od účastníka misií:

30.5 – 7.6.2009 v naší farnosti proběhly lidové misie. Na tuto událost jsme se připravovali již od Velikonoc, kdy jsme se po každé mši svaté za misie modlili.

Žarošice jsou známé poutní místo na Slovácku, kde je víra často založená na tradici a je potřeba ji oživit – zajet více na hlubinu. O to se snažili bratři misionáři.

Mnozí z nás byli zaskočeni, že najednou mezi nás přišli dva kněží, kteří při kázání chodí mezi lavicemi a komunikují s námi. Proto bratři redemptoristé to neměli vůbec snadné, dostat od nás nějakou odpověď. A tak při „škole modlitby“ to vypadalo, že nám je všechno jasné, vše známe a nepotřebujeme se na nic zeptat. Smile

A „škola modlitby“ byla pro nás velkým přínosem. Dala nám mnoho nových impulsů, jak se máme modlit. Např. otec Jiří nám ukázal na modlitbě Otče náš, jak můžeme při této modlitbě rozjímat.

Příklady ze života a otázky přímo „na tělo“ od otce Tomáše nás nutily se zamyslet, jak já to mám ve svém životě s Pánem Ježíšem, jak moc beru svoji víru vážně, jak ji žiji.

Pro staré a nemocné bylo jistě velkou událostí, že mohli přijmout svátost nemocných. Pro mnohé zase byla hlubokým a dojemným zážitkem obnova manželských slibů spojená s udělováním požehnáním pro jednotlivé manželské páry.

Během devíti dnů lidových misiích jsme mohli opravdu zažít, že Ježíš Kristus je uprostřed nás, že žádný z nás mu není lhostejný, s každým z nás počítá a má pro něho úkol.

A tak nám všem přeji, abychom z toho, co jsme načerpali během misií, dokázali žít co nejdéle.

Otče Jiří a Tomáši, děkujeme!!!

mv

 

Aktualizováno Pátek, 12 Červen 2009 09:33
 

Komentáře

0 MB 2015-01-05 16:06 #5

Chvála Kristu! Otče, srdečně Vás zdravím ze severních Čech a děkuji i za ten malý pozdrav v jedné větě!! Moc a moc potěšil. Vzpomenu si na Vás při pohledu na malý dřevěný kříž, který jste mi kdysi v Žarošicích dal anebo když u nás při mši svaté zastupuje našeho pana faráře otec Alexandr z Podbořan. Naše rodinka se v červenci rozrostla, takže Anička už má sestřičku Klárku.: D Doufám, že i Vám se ve farnosti a při misijních obnovách daří a zakoušíte radost a Pánovu blízkost. Přeji požehnaný týden. mb

Citovat
0 Nik 2009-06-15 22:41 #4

Pak si pletete pojmy z dojmy. S pozdravem Lída.

Nedá mi to, abych nezareagoval, když vidím jak si Lída plete pojmy s dojmy a ještě to podsouvá redemptoristům. Takže, co to jsou lidové misie: Cílem lidových misií je vlastně vnitřní obrácení křesťanů. Jde nám o oživení a prohloubení víry ve farnosti. Tyto misie jsou zaměřeny především na lidi, kteří do kostela chodí a o své víře již něco vědí. Naše misie tedy nejsou evangelizací v pravém slova smyslu, přesto však dávají mnoho příležitostí navázat kontakt i s těmi, \"co do kostela již nechodí\" nebo v Boha vůbec nevěří a poskytnout jim příležitost k návratu či zodpovědět jejich otázky týkající se smyslu života a víry v dnešním světě.
Tedy neplést si misie a lidové misie.
o. Nik

Citovat
0 rostislav 2009-06-12 12:46 #3

Chvála Kristu, děkuji za informace z misií v Žarošicích a Lovčicích a
za navedení na vaše stránky na internetu.
Vaše misie byly velmi pěkné a
poučné – myslím si, že na spoustu lidí udělaly velký dojem. Na mne
určitě. Nedokážu v této chvíli přesně definovat své pocity, ale na
setkání s vámi a s Pánem určitě dlouho nezapomenu.
Děkuji, Zdraví vás
Rostislav.

Citovat
0 P. Jiří Šindelář 2009-06-09 13:11 #2

Milá Lído, díky za to slovo. V rámci svých možností konáme lidové misie i v Čechách např. v Jičíně, Hradci Králové, Plzni, Hronově, Vysokém Mýtě, Lomnici apod. Jsme ale jedinou misijní skupinou v ČR, která se tomu plně věnuje, nemůžeme být všude. Dál záleží, jestli nás na misie pozve duchovní správce, sami od sebe nemůžeme jen tak někam vtrhnout a hlásat slovo Boží.
Svoji kůži nesu na trh kdykoli oblékám řeholní hábit a vyrážím mězi lidi ať je to do kostela, na ulici,do nemocnice, školy nebo na návštěvy do domácností. Souhlasím s tím, že to chce odvahu, bez Krista bych toho nebyl schopen.
Jinak klasické lidové misie ve farnosti mají upevnit víru těch, kteří ji ještě mají. Pokud se to podaří, stávají se tito lidé světlem a solí pro své rodiny a prostředí, ve kterém žijí - kam my bychom se nikdy nedostali. Samozřejmě, že při tom oslovíme i lidí nevěřící, ale naším hlavním úkolem jsou misie v našich vlastních řadách. Stále více se přesvědčuji o tom, jak moc takové misie potřebujeme. Mrkněte na našich stránkách třeba na pár komentářů, které nám píší věřící z tzv. tradičních či živých farností.
Misie konám už pár let a ani bych neřekl, že konat misie tam, kde je hodně věřících, je snadné. Právě sháním spolupracovníky z řad laiků, chtěla by jste si to s námi někdy zkusit? Myslím to vážně. Požehnané dny, P. Jiří Š.

Citovat
0 lída 2009-06-09 13:00 #1

Srdečně zdravím, ráda se dovídám o tom jak se na Moravě ujali Vaše lidové misie. Ale už málo čtu o tom, že by byli někde v čechách a už vůbec třeba na Severu Čech, kde by jistě byli více potřeba než na Moravě. To si myslím ,že je chyba. Naprvíte
ji????? Myslím si , že to by měl být Váš misijní úkol č . 1. Jít tam kde je věřících hodně je snadné, ale jít tam kde nesete kůži na trh tam to chce odvahu!!!! A to jsou pravé misie!!! Tohle nazívejte jinak - třebas obnovou farností apod., ale né lidové misie. Pak si pletete pojmy z dojmy. S pozdravem Lída. Bůh Vám žehnej!!!

Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód Obnovit

Czech Chinese (Simplified) English French German Italian Polish Russian Spanish

Výběr z fotogalerie

P1010004-20
P1010092-14
misieBlovice 112
MoutniceTesany2013OBN013-1
P1010097-4
MoutniceTesany2012075