Informační stránky­ skupiny Pražské provincie Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů)


17.11.-24.11.2007 Hlinsko (misie) PDF Tisk Email
Úterý, 08 Leden 2008 11:28

LIDOVÉ MISIE v HLINSKU na Vysočině

17.11.-24.11.2007

V tomto desetitisícovém městě na Vysočině nás přivítalo hned půl metru sněhu, zima zde začala vládnout obzvláště brzy. Nicméně lidé se do kostela na zahájení misijního programu nějak dostali. Duchovní správce farnosti, P. Ladislav Hojný, zde připravil dobré podmínky pro konání duchovní obnovy i kostel byl vytápěný až jsme se místy potili.

Hlinsko se zdá být sympatickou farností, kde jsou mladí i staří, rodiny s dětmi, různá farní společenství, aktivity mládeže dětí i dospělých. Farní kostel tu mají ale trochu stranou, na okraji města, takže ti, co musí docházet z druhého konce, se někdy projdou i půl hodinky.

Zajímavé a praktické řešení tohoto „problému“ nabízí Duchovní centrum Jana XXIII, které vzniklo uprostřed sídliště z nevyužitých prostor výměníku tepla.

Co se týče misijní obnovy, přiznám se, že jsem zde čekal malinko větší účast věřících, ale i tak to nebylo špatné. Vážím si především otevřených diskuzí a praktických otázek, které nám zdejší farníci kladli především během katecheze pro ženy či při setkání s mládeží. Někdy jsem se až zapotil, když jsem se snažil vysvětlit učení církve, která staví svým věřícím před oči vysoké cíle, ideály, pravdy … ano přímo „perly“. Pokoušel jsem se farníkům vysvětlit, že se nám možná nepodaří v našem pozemském životě všech hlásaných ideálů dosáhnout, ale že by byla velká chyba tyto hodnoty zavrhnout jako nepravdivé.

Pěkné chvíle jsem prožíval s farníky i během každodenní „školy modlitby“. I při této příležitosti se lidé postupně zbavovali ostychu a dělili se o svoje zkušenosti z duchovního života, kladli nám praktické otázky ohledně modlitby apod.

Raritou je ve zdejší farnosti i parta osmi kostelníků, kteří mají rozdělené služby v kostele vždy po jednom týdnu. Jak pěkný příklad pro mnoho farností, kde podobná služba věřících v domě Božím zcela chybí.

Co však nejednu rodinu v Hlinsku bolí, je rozdělení ve víře. Setkával jsem se tu více než kde jinde s přestupy katolíků k jiným křesťanským společenstvím. Co k tomu říci? Osobně si myslím, že člověk, který odchází z katolické církve, ji asi ještě dobře nepoznal. Jinak by ty zmíněné „perly“ jen tak neodhodil. Nelze však než tento stav respektovat, žijeme ve svobodném společenství a v tom je i naše naděje. Můžeme bez zábran činit to, co chce Kristus, totiž hledat pravdu, která člověka osvobozuje. To ovšem dokáže jen pravda Kristova, ne ta má vlastní.

Závěrem vám, milí farnici z Hlinska přejeme, aby jste ve všem důležitém byli jednotní, ve věcech všedních svobodní a v tom všem aby jste měli hlavně lásku.

Farnost Hlinsko

Počet

Počet obyvatel

10255

Nedělní bohoslužby

450-500

Ranní program misií

50-80

Večerní program misií

100-150

Katecheze pro ženy

89

Katecheze pro muže

62

Spol. setkání pro děti 1.-5. tř.

34

Spol. setkání pro děti 6.-9. tř.

30

První setkání pro mládež

24

Druhé setkání pro mládež

30

Svátost smíření

143

Svátost pomazání nemocných

75

>Setkání v DPS

17

Obnova manželských slibů

41párů

Rodinné odpoledne v Bowlingbaru

>55

Koncert

96

Promítání filmu

30

Tasovice, 4.12.2007, P. Waściński & P. Šindelář

P.S. Zprávu je třeba chápat jako osobní svědectví misionářů, ne jako celkové hodnocení farnosti.

Aktualizováno Úterý, 08 Leden 2008 11:57
 
Czech Chinese (Simplified) English French German Italian Polish Russian Spanish

Výběr z fotogalerie

prace2011-24
P1010039-25
NK 70
1tas2012 21
P1310049
P1010049-21