Informační stránky­ skupiny Pražské provincie Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů)


Lidové misie redemptoristů PDF Tisk Email
Čtvrtek, 20 Prosinec 2007 15:51

 Lidové misie redemptoristů jsou duchovní obnovy farních společenství. Začaly se konat v Čechách a na Moravě zhruba v polovině 19. století. Své ovoce přinášely po celých 100 let, až do roku 1950, kdy byla činnost řeholních řádů v naší republice zakázána. Dnes, kdy je možnost opět svobodně zvěstovat Boží slovo, navazujeme na tento osvědčený způsob pastorace.


Délka konání misií činí obvykle devět dní. Víkendové akce jsou jistě dobré, ale nezasáhnou ty, kteří to nejvíce potřebují. Má-li přinést duchovní obnova užitek celé farnosti, je třeba se na ni připravit modlitbou a udělat si čas. Během misií věnují lidé Bohu denně jednu nebo dvě hodiny, dovolí mu, aby na ně působil. Při tom se mohou každý den věnovat svému zaměstnání, rodině, studiu, … jde to, věříte tomu?


Hlavní program probíhá většinou v kostele, je určen v první řadě lidem, kteří „chodí do kostela“. Program má své zásady, je vyzkoušený znamenitými misionáři v minulosti. Páteří těchto „dnů víry“ jsou mše svaté s tématickými promluvami, zaměřenými na obnovu základů křesťanské víry. Naším úkolem je znovu zvěstovat lidem poselství o Ježíši Kristu, zvát je k osobnímu obrácení a k přijetí z toho vyplývajících morálních závazků pro život.


Doplňkový program mimo kostel, nabízí nejednu příležitost navázat kontakt i s lidmi na okraji církve či dokonce s ateisty a zprostředkovat jim návrat do plného křesťanského společenství nebo alespoň zodpovědět některé jejich otázky týkající se smyslu života a víry v dnešním světě. Většinou však nejde o evangelizaci v pravém slova smyslu.


Misie jsou silným impulsem především svou tématikou, rozhodnými promluvami, liturgickými slavnostmi. Osloví i praktické katecheze pro muže, ženy a mládež. Lidové misie se konají ve farnosti jednou za 10-15 let, nemohou tedy zevšednět. Mají delší trvání a vedou je nejméně dva kněží, kteří pocházejí z misijních kongregací či řeholí. Misie pomáhají člověku znovu objevit víru - POKLAD - který mnohdy leží zakopán někde hluboko na poli, ve firmě, či je ukryt pod nánosy starostí všedního dne či prázdného způsobu života.


Cílem misií je vnitřní obrácení člověka, od sebe samého k Bohu a bližním. Jde o oživení a prohloubení víry ve vlastních řadách. Dnes nemusíme jezdit na misie jen do Afriky či klepat u dveří ateistů. Většinou stačí pohlédnout do svého nitra a otevře se nám misijní území, které bývá daleko větší než onen „černý“ kontinent. Podaří-li se člověku misie dobře prožít, nalézá většinou radost z víry v Krista a co víc … lidé okolo to na něm poznají a přinese jim to rovněž užitek.

Aktualizováno Pátek, 04 Leden 2008 17:09
 
Czech Chinese (Simplified) English French German Italian Polish Russian Spanish

Výběr z fotogalerie

P1010005-13
strechaV 7
MoutniceTesany2013OBN139-1
P1010177
P1010140-9